сряда, 7 септември 2011 г.

Александър Градинаров пред в-к Поглед

Другата България

1. Какъв е вашия поглед като човек живеещ извън България и като издател и главен редактор на "Парижки вести" -вестникът на българите във Франция, върху обществената структура в страната ни, върху свободата на словото и отношението към тъй наречения електорат от управляващите властта?

АГ: Големият проблем на България е липсата на гражданско общество, което е гарант и здрав разум срещу политически и всякакви други манипулации и изстъпления. Липсата на гражданско общество - носител на здрав разум позволява на управляващата класа да манипулира електората, тъй като хората са загубили оценъчната си система.По този начин избирателите се превръщат в жертви, те го чувстват, но не правят нищо, за да погледнат как функционират западните общества.В този смисъл свободата на словото в България е като крясък в бездната на безпринципността.Проблемът не е в това дали медиите ще разпространят или не някаква информация, проблемът е, че консуматорите на тази информация са неспособни да я оценят морално.Но дори ако я оценят като неприемлива, те не биха взели мерки да реагират публично срещу нея.Дори ако просто трябва да излязат вкупом на улицата и манифестират за своите права на граждани.

2 Имате ли поглед върху емигрантските общности по света и в частност българските?

АГ: Българите по света живеят в работещи капиталистически граждански общества и знаят пределно добре как функционират те. Не можем да си затваряме очите пред чуждото нещастие с надеждата че на нас ще ни се размине.Отвлекли дете, пребили старец, затворили предприятие, експулсирали незаконно емигрант, съответните граждански асоциации реагират веднага.Българските общности по света както всички други общности рефлектират страната в която се намират.Българите в САЩ се държат като американци, във Франция като французи, но навсякъде по света си остават българи.Дори да се опитат да го забравят, винаги се намира някой да им го напомни.

още по статията

Няма коментари:

Публикуване на коментар