Икономистът Любомир Христов e кандидатът за вицепрезидент, който ще участват в кандидат-президентската надпревара с Меглена Кунева.
На днешния ден се навършват 20 години от приемането на българската Конституция, която е трасирала пътя на България към ЕС и НАТО, каза Кунева при представянето на кандидата за вицепрезидент, цитирана от "Фокус".
Според нея - вицепрезидентът трябва да има голяма тежест, визия, и да покрие огромен кръг въпроси за доброто на цялата президентска институция.
Вицепрезидентът, който аз предлагам, е граждански активен. Взаимодействието между гражданските организации и институциите е условия за напредъка на България. Затова вицепрезидентът трябва да се институция, която да навлиза в дълбочина в диалога с организациите. Той е експерт със значими постижения в областта на финансите и макроикономиката, ще бъде в постоянна връзка с общините, ще подпомага привличането на инвестиции", коментира Кунева.
"Ще разчитам на него за активна дипломация в областта на правата на човека. Той има опит в областта на правата на потребителите. Той казва за себе си, че никога не лъже. Той е доктор по икономика. Имам намерение в следващите пет години да направя всичко възможно уменията му да бъдат по най-ефективния начин да бъдат поставени в действие, каза Кунева.
Не съм съветвал господин Борисов, независимо от това, което той е казал. Не съм виждал очите на този човек след изборите през 2009 г. , каза Любомир Христов. В началото на мандата министър-председателят Бойко Борисов го посочи като един от тримата си икономически съветници заедно с вицепрезидента на Световната банка Кристалина Георгиева (днес еврокомисар) и професор Илиян Михов.
В отговор на въпрос, Христов каза, че не би работил за промяна на конституцията за разширяване на правомощията на вицепрезидента, ако бъде избран на поста - според него съществуващите в момента правомощия са достатъчни, допълва "Дневник".
Кой е Любомир Христов
Любомир Христов е председател на Института на дипломираните финансови консултанти. През 2008 г. влиза в състава на новосъздадената към Европейската комисия Експертна група по финансово образование.
През 2007-2008 г. заема поста изпълнителен директор на Централния депозитар. През 2001-2006 г. е ръководил проекти в американски компании.
От 1995 до 2000 г. е бил съветник на изпълнителния директор на Световната банка, представляващ България. Преди това е бил член на управителния съвет на БНБ.
В последната година той се обяви за регулация на промените на банковите лихви, както и срещу фискалния борд, който според него е "решение на проблем, какъвто България няма".
Няма коментари:
Публикуване на коментар